Výzkum mezi dospívajícími ze stejnopohlavních rodin

18. dubna 2018 v 23:04 | Blanka |  Aktuality
Výzkum mezi dospívajícími ze stejnopohlavních rodin
O co jde?

Moje diplomová práce vzniká na katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pod vedením doktorky Lenky Krejčové a za konzultace s řadou odborníků na toto téma. Výzkum realizuji s cílem porozumět životní situaci dospívajících z homoparentálních rodin, a díky tomu jim i jejich rodinám poskytnout odpovídající pomoc a podporu.
Na dalších řádcích naleznete základní popis výzkumu a možnosti zapojení. Budu rád za vaši účast či za zprostředkování kontaktu na možné účastníky tohoto výzkumu.

Koho hledáme?

Pro svůj výzkum hledám pro skupinové rozhovory dospívající ve věku přibližně 11-18 let, kteří část svého dětství či dospívání vyrůstali v domácnosti se svým biologickým či adoptivním otcem / matkou a jeho gay partnerem / lesbickou partnerkou. Pro výzkum není podstatné, zdali se dítě již narodilo stejnopohlavnímu páru, či došlo k pozdějšímu coming-outu jednoho z rodičů, který děti původně měl v heterosexuálním partnerství. Klíčovým kritériem pro můj výzkum je to, zdali dospívající vyrůstal/a alespoň jeden rok (ve střídavé či svěřené péči) v jedné domácnosti se svým biologickým či adoptivním otcem / matkou a jeho gay partnerem / její lesbickou partnerkou.

Jak bude výzkum probíhat?

Co takový výzkum znamená pro dospívajícího?
Rád bych ve vašem regionu provedl skupinové rozhovory, při nichž budou přítomní alespoň 4 dospívající. Maximální počet je 8 účastníků. Během rozhovorů budu přítomný pouze já a můj kolega. Účast na výzkumu je anonymní, tzn. že nikde nebudu zveřejňovat jména či údaje dětí, podle nichž by byly následně identifikovatelné. Tématem rozhovorů bude především veřejný coming-out dospívajících jakožto dětí z homoparentálních rodin, a to v různých sociálních prostředích (ve škole, mezi kamarády, v místní komunitě, ad.). Budeme se bavit o reakci okolí, jejich vlastním chování a názorech. Během skupinového rozhovoru budu mít připravený scénář s několika otázkami, které budu postupně klást a dospívající budou sdílet svoje zkušenosti, názory a situace, které zažívali. Mohou na sebe volně navazovat, doplňovat se, nechat hovor přirozeně plynout k tématům, které pro ně budou důležitá, zajímavá a přínosné sdílet. To je velkou výhodou podobných skupinových rozhovorů oproti těm individuálním - skupina sama se může rozhodnout, o čem bude chtít mluvit a jakému tématu se budeme věnovat více do hloubky. Rozhovory budou vedeny citlivě a ohleduplně, tj. nikdo nebude nucen do odpovědí, které by mu / jí byly nepříjemné. Bude respektováno právo každého na to, mluvit o tom, o čem on sám / ona sama chce. Cílem rozhovorů je mimo jiné také to, aby dospívající měli možnost v bezpečném prostředí mluvit o zkušenostech a zážitcích, které možná jinde a jinak neměli možnost sdílet.
V neposlední řadě poprosím dospívající, aby vyplnili krátký dotazník, který se bude ptát na několik doplňujících oblastí, které ještě upřesním.
Rozhovor bude probíhat v bezpečném a klidném místě (školící místnost, salonek restaurace) ve vašem regionu. Celkový čas rozhovoru odhaduji na 2 hodiny. Veškerá sebraná data budou anonymní, což bude právně opatřeno v informovaném souhlasu, který též pošlu předem k prostudování.

Co znamená výzkum pro rodiče?
Rodičům předem pošlu dotazník o jejich životní biografii a poté bych se doptával na některé odpovědi, které by mi nebyly jasné. V dotazníku mám zahrnuty otázky na děti a jejich dospívání - otázky typu - jak probíhala adaptace do mateřské školky, do školy apod. Rozhovor s rodiči by probíhal již bez dospívajících.

Kontakt

Kdyby Vás práce zaujala a chtěli jste se zúčastnit, kontaktujte mě prosím na e-mail: richie.lukas@gmail.com, příp. na mobilní telefon 728 311 054
Předem moc děkuji za jakékoliv zprostředkování!
Mgr. Richard Lukáš
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama